KKZ
Z życia szkoły
Rekrutacja
Plan lekcji
INTERNAT
BIBLIOTEKA

12 grudnia: Maraton Pisania Listów po raz dziewiąty!
Akcja przeprowadzona będzie w Izbie Tradycji w ZSP nr 1 w Garwolinie.

 

„Zasady są proste: W tym samym czasie, na podstawie tych samych opisów, piszemy listy- przez 24 godziny bez przerwy. Każdy list jest ważny, dlatego każdy list liczymy. I wysyłamy. Taka fala musi działać”.

Amnesty International Polska
 

W dniach 8-9 grudnia 2007 roku odbył się organizowany przez Amnesty International 24-godzinny VIII Międzynarodowy Maraton Pisania Listów, w którym udział wzięła również nasza szkoła. Wtedy to listy pisane były w obronie uwięzionych kobiet broniących praw człowieka, osadzonych za poglądy polityczne oraz tych, wobec których stosowana była przemoc. W ubiegłym roku napisano na świecie około 160 tys. listów w 35 krajach, w Polsce 41 864 listy, w Garwolinie napisaliśmy ich zaledwie 186. Ten wynik skłania do zastanowienia czy jest on adekwatny do liczby mieszkańców naszego miasta.

Nie powinniśmy wychodzić z założenia „TO MNIE NIE DOTYCZY”, ponieważ tak niedawno Polacy byli uczestnikami podobnych wydarzeń. Przez ponad 50 lat nasz naród pozbawiony był wolności słowa i wyrażania swoich poglądów. Nikt nie chciałby chyba do tego wracać. Może więc warto to przemyśleć i potem żyć ze świadomością, że poprzez swój niewielki wysiłek uratowaliśmy komuś życie.

Co roku listy wysyłane są do decydentów politycznych. W roku 2007 pisane był na rzecz kilkunastu osób, z których w 6 przypadkach udało się pomóc. W tej akcji liczy się każdy list.

 
ZWYCIĘSTWA MARATONU 2007

Bu Dongwei (CHINY)- praktykujący Falun Gong, został zatrzymany w dzielnicy Haidian w Pekanie, 19 maja 2006. Policja znalazła w jego domu literaturę odnoszącą się do Falun Gong. Otrzymał 2,5 roku „reedukacji przez pracę” za „przeciwstawianie się wprowadzaniu w życie prawa i podważania porządku społecznego”. Jego rodzina została powiadomiona o jego losie dopiero trzy miesiące po zatrzymaniu. Został zwolniony 18 lipca, około cztery miesiące przed terminem. Bu Dongwei wierzy, że międzynarodowa kampania w jego sprawie, w tym działanie Amnesty International, chroniły go podczas jego zatrzymania. Włądze obozu reedukacji przez pracę pokazały mu listy, które do niego nadeszły i zapytały, czy przyjechał on z zagranicy i czy znał ludzi, którzy do niego pisali. Nie pozwolono mu zachować listów, ale wiedział, że na świecie są troszczący się o niego ludzie, którzy chcą pomóc.

 

Nura al.-Hashlamon (IZRAEL- TERYTORIA OKUPOWANE)- jej prawie dwuletnie zatrzymanie administracyjne (bez podania zarzutów) zakończyło się przedterminowo 31 sierpnia 2008 roku.

 

Dziewczyna z al-Qatif (ARABIA SAUDYJSKA)- 17 grudnia 2007 król Arabii Saudyjskiej ułaskawił dziewczynę- ofiarę gwałtu, która potem została skazana na 200 batów za przebywanie sam na sam z obcymi mężczyznami.

 

Dina Meza (HONDURAS)- obrończyni praw człowieka z organizacji dokumentującej łamanie praw człowieka przez firmy ochroniarskie, której grożono śmiercią nie czuje się już zagrożona. Według Diny Mezy, działania Amnesty znacząco przyczyniły się do poprawy jej sytuacji.

 

Jelveh Javaheri (IRAN)- studentka socjologii, dziennikarka i obrończyni praw kobiet z Kampanii na Rzecz Równości, oskarżona o „propagandę antysystemową”. Została zwolniona za kaucją 2 stycznia 2008.

 

Christina Sforza i Mariah Lopez (USA)- są transpłciowymi kobietami, które twierdzą, że zostały potraktowane przez nowojorskich policjantów w sposób nieludzki i poniżający. Postępowania wyjaśniające te wypadki toczą się bez przeszkód, a AIUSA szkoli nowojorską policję z wrażliwości na potrzeby osób LGBT.

 
Amnesty International Polska
 

                                                                                                          Magdalena Saganek

                                                                                                          Martyna Mucha

                                                                                                          II a LO
Licznik odwiedzin

Dziś jesteś gościem na stronie.

Wszystkich odsłon strony było 1981638.

Statystyki

Dziennik elektroniczny

Moodle

KKZ

IT SZKOŁA

BIP

FILMY PROMOCYJNE

Projekty

Regionalny Ośrodek Projektu

Przydatne linkiWyszukiwarka

Ostatnia aktualizacja: 2017-11-02, godz: 12:17:45