KKZ
Z życia szkoły
Rekrutacja
Plan lekcji
INTERNAT
BIBLIOTEKA

Tydzień Kariery
Jak co roku w Zespole Szkół Ponagimnzjalnych nr 1 w Garwolinie odbył się Tydzień Kariery pod hasłem „Kariera szyta na Twoją miarę”. Przez sześć dni społeczność szkolna miała okazję poznać lokalny rynek pracy, specyfikę niektórych zawodów a w tym roku również świat nowoczesnych mediów i odpowiedniej prezentacji siebie na rynku pracy. Główny nacisk położono na prawidłowe przygotowanie dokumentów aplikacyjnych oraz odpowiednie przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Jak wiadomo odpowiednie przygotowanie się do wymarzonej rozmowy kwalifikacyjnej to nie tylko zdobycie informacji o firmie do której aplikujemy, lecz także odpowiednia prezencja – ubiór, makijaż.

 
Jak Cię widzą tak Cię piszą
 
4 listopada odbyło się spotkanie z p. Moniką Piskor niezależnym dyrektorem firmy Oriflame, która przybliżyła uczennicom techniki profesjonalnego makijażu. Odbył się również pokaz jego profesjonalnego wykonania, dzięki któremu uczennice mogły przekonać się, że im mniej, tym lepiej. Okazało się, że na rozmowę kwalifikacyjną nie można malować ust ani paznokci na ostry czerwony kolor, należy dobierać zawsze kolory stonowane (brązy, szarości, czernie, błękity). Ubiór powinien być dobrany do stanowiska na jakie aplikujemy, co jest oczywiste czego innego wymaga się od sekretarki, a czego innego od sprzedawcy w sklepie. Ważne jest aby strój był czysty i schludny.„Aby skóra dobrze się prezentowała warto o nią zadbać bo twarz jest waszą wizytówką”, warto używać produktów naturalnych z  wyciągiem drzewa herbacianego czy z kory brzozy białej, która działa jak antybiotyk.
 
Nowe media przyszłością komunikacji
 
Większość z nas z nie wyobraża sobie życia bez Internetu, smartfonów, portali społecznościowych, Facebooka, czy Twittera. Czy to oznacza, że świat bez nowoczesnych mediów nie może już istnieć? Dokąd zmierzają nowe media, czym nas zaskoczą i czy warto studiować socjologię? Na te pytanie próbowała z uczniami  odpowiedzieć dr Kamila Tuszyńska w drugim dniu Tygodnia Kariery –5 listopada. Od lat doktor Tuszyńska prowadzi autorskie zajęcia z medioznawstwa, dziennikarstwa i komunikacji społecznej m.in. w Wyższej Szkole Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej sondy „Czy ktoś lubi reklamy?” Odpowiedź była jednoznaczna, nikt z nas ich nie lubi, „A dlaczego” drążyła dr Tuszyńska , bo są nudne, przewidywalne, przerywają film to najczęściej powtarzane uwagi. Czy istnieje więc reklama, która nas zaskoczy, wciągnie, rozbawi i zainteresuje, okazało się, że tak ale musi to być reklama interaktywna. Co to znaczy?, my odbiorcy decydujemy co będzie dalej, jak długo będzie trwała, jaka będzie kolejność odtwarzania. Reklamy te mają jednak pewne ograniczenie nie mogą istnieć poza Internetem np. reklama korektora myszki Tipp–Ex, która rozbawiła i przyciągnęła uwagę słuchaczy.
To spotkanie uświadomiło uczniom, że nowoczesne media dają nieograniczone możliwości tworzenia filmów interaktywnych. Okazało się, że ukończenie socjologii, kulturoznawstwa nie oznacza nudy, wystarczy być kreatywnym i wybrać zawód zgodny z zainteresowaniami a ją a znajdziemy odpowiednie zatrudnienie.
Bardzo aktywna szkoła, lubię gdy słuchacze tak żywo reagują, są interaktywni, wtedy wiem, że to co mówię trafia do nich. Po wybuchach śmiechu, myślę, że przykłady były dobrze dobrane więc dla mnie to też przyjemność gdy widzę, że nie mówię sama do siebie. Jestem bardzo zadowolona i miło mi, że mogłam prowadzić tu wykład – podsumowuje spotkania dr Kamila Tuszyńska.
 
 
 
Kariera i nauka z dala od domu
 
Gdzie rozpocząć studia, jaki kierunek wybrać? te pytania powtarza sobie wielu przyszłych absolwentów naszej szkoły. Aby im pomóc odbył się 6 listopada w ramach Tygodnia Kariery wyjazd do Punktu Informacyjnego Unii Europejskiej w Polsce na wykład „Co ci może zaoferować Unia Europejska – studia, wolontariat, kariera”
Na spotkaniu mogliśmy się dowiedzieć, gdzie można studiować za granicą. Z jakich programów można skorzystać, omówiono m.in. funkcjonowanie Programu Comenius i Erasmus+. Uczniowie mogli się dowiedzieć, że studia w innym kraju to nie mrzonki, jedyny warunek to bardzo dobra znajomość języka angielskiego potwierdzona zdanym egzaminem państwowym na poziomie B2 i średnia powyżej 4,5 z pierwszego roku studiów i już jedziemy na roczną wymianę. Warto też zaangażować się w pracę wolontariatu, który jest formą przygotowania się do kariery zawodowej. To nauka odpowiedzialności, cierpliwości i możliwość odpowiedzenia sobie na pytanie: co chcę dalej robić? Można też szukać w Unii pracy, w czym ma pomóc program Eurek, stworzony po to aby aktywować młodych ludzi do szukania pracy.
 
Zaufanie szacunek, wiara, pokora, prawość – Firma AVON
 
Spotkanie z przedstawicielkami największego pracodawcy w powiecie garwolińskim Firmy AVON rozpoczęła absolwentka naszej szkoły p. Ewa Wójcik od quizu na temat firmy w której pracuje, oczywiście nie obyło się bez nagród.
Osoby poszukiwane do pracy w firmie to oczywiście osoby z bardzo dobrą znajomością języka angielskiego, wykształcenie najlepiej wyższe o profilu ekonomicznym i technicznym, absolwenci takich kierunków jak: ekonomia, automatyka, ekonomia, finanse i rachunkowość.
Ponadto posiadające kompetencje miękkie takie jak umiejętności decyzyjne, odpowiedzialność, kreatywność, szybkość rozwiązywania sytuacji kryzysowych itp.
Jak przekonać skutecznie do siebie pracodawcę, jak przygotować profesjonalne CV i list motywacyjny, czyli dobre rady „łowcy głów”. Po pierwsze dokumenty aplikacyjne nie mogą zawierać błędów ortograficznych, ważny jest układ graficzny, profesjonalne zdjęcie i mail (imię i nazwisko), który pozwoli szybko zlokalizować osobę wstępnie zakwalifikowaną do rozmowy. Warto też podkreślić swoje zainteresowania, ciekawe i nietuzinkowe hobby może przykuć uwagę rekrutera i zaowocować zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Kolejny etap to oczywiście rozmowa kwalifikacyjna, która oznacza weryfikację naszych umiejętności, którymi tak się chwaliliśmy w naszym CV i liście motywacyjnym. Nie warto koloryzować, bo wszystko można sprawdzić. Pani Wójcik zwróciła uwagę na nowe zjawisko występujące wśród rekruterów, szukanie i weryfikacja informacji o kandydacie na portalach społecznościowych.
Na koniec spotkania omówiono największy w regionie program praktyk letnich, który może być przepustką do pracy w firmie AVON. O swoich praktykach mówiły tegoroczne uczestniczki praktyk, obecnie zatrudnione już w firmie – Marta Lis, absolwentka finansów Uniwersytetu Warszawskiego i Karolina Gnypek absolwentka chemii kosmetycznej UMCS w Lublinie.
            12 listopada wybrani uczniowie mogli przekonać się na własne oczy jak wygląda praca w firmie AVON. W fabryce kosmetyków w Garwolinie zatrudnionych jest ok. 2000 osób, jest to nie tylko produkcja kosmetyków, lecz także centrum dystrybucyjne dla całej Europy. Obok pionu produkcyjnego działa część operacyjna z Linią Kompletowania Zamówień, działami Transportu, Inwentaryzacji, Celnym i Magazynowym. Garwolińska fabryka produkuje kosmetyki w oparciu o receptury Laboratoriów Avonu w Suffern w USA, które wykorzystują najnowsze technologie i wprowadzają innowacje na skalę światową. W Avon Operations Polska znajdują się laboratoria chemiczne i mikrobiologiczne, wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia pomiarowe i kontrolne oraz Regionalne Laboratorium Badawczo–Rozwojowe.
 
Służba w policji to nie praca na etacie
 
Obecnie modne kierunki wśród uczniów to bezpieczeństwo narodowe, wewnętrzne i oczywiście marzenie wielu – praca w policji. Niestety jak się okazało jej realia odbiegają od tego co możemy zobaczyć w serialach. Młodszy aspirant Danuta Kalinowska uświadomiła uczniom, że praca w policji to służba, tu nie obowiązuje kodeks pracy lecz ustawa o policji, co oznacza że pracuje się tak długo, aż nie zakończą się procedury np. zabezpieczenia miejsca zdarzenia i nie zostaniemy zwolnieni prze dyżurnego. Praca w policji to stosy papierów, zabezpieczonych i opisanych dowodów, które mogliśmy obejrzeć. Oględziny miejsca zdarzenia to trzy, cztery godziny ciężkiej pracy. Do tego dochodzi praca z człowiekiem, który nie ma ochoty na współpracę, wręcz przeciwnie w jego interesie często jest utrudnianie śledztwa. Zdarzają się też sytuacje zabawne na pytanie „jaką ma pan grupę krwi?” zatrzymany odpowiedział „kiedyś to było 0Rh+, ale teraz to nie wiem czy się nie zmieniło”. Na koniec mogliśmy obejrzeć dokładnie Komendę Powiatową w Garwolinie.
Wparcia przy organizacji Tygodnia Kariery udzieliły Marta Ozóg, Aneta Winek, Małgorzata Serej.
 
Plakaty promujący Tydzień Kariery oraz zachęcający do udziału w konkursie graficznym na stworzenie plakatu promującego zawody z przyszłością wykonali uczniowie Kamil Kułakowski oraz Mateusz Bajera.
 
W konkursie na plakat promujący zawody z przyszłością wygrała praca Rafała Głaszczki (II TI), drugie miejsce zajął Mateusz Narojczyk (II TI) a trzecie Mateusz Siwek (III TCPG) wyróżnienie otrzymał Marek Talarek (IV TCPG).
 
 
 
Agnieszka Karwowska
Zapraszamy do GaleriiLicznik odwiedzin

Dziś jesteś gościem na stronie.

Wszystkich odsłon strony było 1981638.

Statystyki

Dziennik elektroniczny

Moodle

KKZ

IT SZKOŁA

BIP

FILMY PROMOCYJNE

Projekty

Regionalny Ośrodek Projektu

Przydatne linkiWyszukiwarka

Ostatnia aktualizacja: 2017-11-02, godz: 12:17:45