KKZ
Z życia szkoły
Rekrutacja
Plan lekcji
INTERNAT
BIBLIOTEKA

Wyjazdowa wycieczka klasowa 3TCPG
16.04.2014 sprzed szkoły wyruszyła pierwsza wyjazdowa wycieczka klasowa 3TCPG pod opieką Iwony Jończyk, Sylwii Kozyry i Anny Przybysz.  Kierunek: Lublin.

 
Pierwszy punkt wyprawy to Państwowe Muzeum na Majdanku. Obiekt martyrologiczny utworzony na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, który funkcjonował na obrzeżach Lublina od października 1941 roku do lipca 1944 roku. W tym czasie przeszło przez niego około 150 tysięcy osób, z których blisko 80 tysięcy poniosło śmierć. Spośród obozów działających podczas II wojny światowej, Majdanek wyróżniał się dobrą lokalizacją (droga łącząca Lublin z Chełmem i Zamościem) i wielością funkcji, jakie spełniał był bowiem rezerwuarem taniej siły roboczej, obozem koncentracyjnym dla więźniów pochodzących z blisko 30 państw, ośrodkiem zagłady Żydów, obozem karno–przejściowym dla ludności wiejskiej z Lubelszczyzny, a także miejscem straceń osób przywożonych tu z więzienia na Zamku Lubelskim. Po terenie Muzeum na Majdanku oprowadziła nas i zapoznała z przerażającymi historiami życia więźniów, sympatyczna Pani Przewodnik.
Drugi punkt to wizyta w Izbie Drukarstwa prowadzonej przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, w której znajdują się maszyny drukarskie oraz urządzenia introligatorskie używane w starych lubelskich drukarniach. Izba działa od 6 maja 2008 roku przy ul. Żmigród 1 i jest kontynuacją istniejącej tutaj, od 1972 roku do połowy lat dziewięćdziesiątych Izby Tradycji Drukarstwa Lubelskiego. W latach 1932 – 1946 również w tym miejscu znajdowała się drukarnia „Popularna”, w której przed  wojną bywali w niej m.in. Józef Czechowicz oraz Józef Łobodowski. W czasie okupacji drukowane były tu nielegalne ulotki i pisma. Na skutek donosu w marcu 1944 roku Niemcy aresztowali i rozstrzelali na Majdanku czternastu drukarzy „Popularnej”.  Tutaj przetestowaliśmy maszyny i urządzenia, które dawniej służyły do składu i druku książek, plakatów, zaproszeń etc.
Trzeci punkt podróży to uczta dla ciała, czyli obiad w Karczmie Bida nieopodal Lublina. W otoczeniu ludowych eksponatów, z muzyką polską w tle biesiadowaliśmy przy tzw. korytkach z tradycyjnym polskim jadłem. Z pełnymi brzuchami i w dobrych humorach wczesnym wieczorem wróciliśmy szczęśliwie do Garwolina.
Tekst i zdjęcia Iwona Jończyk
 

 
Zapraszamy do GaleriiLicznik odwiedzin

Dziś jesteś gościem na stronie.

Wszystkich odsłon strony było 1981638.

Statystyki

Dziennik elektroniczny

Moodle

KKZ

IT SZKOŁA

BIP

FILMY PROMOCYJNE

Projekty

Regionalny Ośrodek Projektu

Przydatne linkiWyszukiwarka

Ostatnia aktualizacja: 2017-11-02, godz: 12:17:45