KKZ
Z życia szkoły
Rekrutacja
Plan lekcji
INTERNAT
BIBLIOTEKA

Człowiek i środowisko–edukacyjne działania wpływające na rozwój świadomości ekologicznej
Na początku czerwca w Naszej Szkole rozpoczęliśmy drugą serję badań powietrza i wody w ramach projektu, który ma za zadanie monitorować stan środowiska lokalnego.

Pomiary pH i zasolenia wody z kranów i ze zbiorników wodnych,  którą przynieśli uczniowie, nie wykazały odchylenia od normy (dla pH to od 7 do 9, zasolenie wynosi 0).

Powietrze badaliśmy w budynku szkoły, w jej otoczeniu i przy głównej ulicy, sąsiadującej z terenem szkoły. W tych miejscach monitorowaliśmy zawartość tlenu, dwutlenku węgla, temperaturę i wilgotność względną powietrza, natężenie światła, poziom natężenia dźwięku, natężenie promieniowania jonizującego.

Wszystkie mierzone wielkości nie wykazały odchyleń od normy, za wyjątkiem temperatury i oświetlenia. Pomiary prowadzone były w takim czasie, gdy temperatura na zewnątrz przekraczała optymalną dla człowieka (20 – 23⁰C) i światło słoneczne powodowało, że w niektórych salach lekcyjnych przy zasłoniętych roletach oświetlenie nie było odpowiednie.

W porównaniu aktualnych pomiarów do jesienno – zimowej sesji badawczej, na uwagę zasługują dwie różnice:
1) Obecnie notujemy większą zawartość tlenu w powietrzu – zawdzięczamy to zapewne porze roku i roślinom, które dzięki fotosyntezie produkują tlen, a w otoczeniu Naszej Szkoły mamy dużo zieleni.
2) Poziom natężenia dźwięku zarówno na lekcjach, w czasie przerw, na zewnątrz 200 metrów od ulicy i przy samej ulicy był niższy niż notowany w poprzednich pomiarach. W tym czasie w szkole było mniej osób, ponieważ nie było uczniów klas maturalnych. Zazwyczaj okna w salach były otwarte, dlatego poziom natężenia dźwięku w szkole był mniejszy. Na zewnątrz dalej od ulicy mamy drzewa, które tłumią hałas i produkują tlen, dlatego jest ciszej i mamy więcej tlenu. Przy samej ulicy zaś być może jest mniejsze natężenie ruchu ze względu na to, że niektórzy wybrali rower lub przemieszczają się pieszo ze względu na sprzyjającą pogodę. Aby to rozstrzygnąć, musielibyśmy przeprowadzić analizę natężenia ruchu, ale nie leży to w gestii aktualnych badań. Może poszerzymy zakres naszych zainteresowań w kolejnych sesjach badawczych.
Zapraszamy do GaleriiLicznik odwiedzin

Dziś jesteś gościem na stronie.

Wszystkich odsłon strony było 1981638.

Statystyki

Dziennik elektroniczny

Moodle

KKZ

IT SZKOŁA

BIP

FILMY PROMOCYJNE

Projekty

Regionalny Ośrodek Projektu

Przydatne linkiWyszukiwarka

Ostatnia aktualizacja: 2017-11-02, godz: 12:17:45