KKZ
Z życia szkoły
Rekrutacja
Plan lekcji
INTERNAT
BIBLIOTEKA

Doskonalenie zawodowe nauczycieli ZSP nr 1 CKU w Garwolinie we Włoszech
Doskonalenie zawodowe nauczycieli ZSP nr 1 CKU w Garwolinie we Włoszech w ramach projektu POWERVET 2016-PL01-KA102-025715

 

W dniach 11-16 VI 2017 r. dwudziestu nauczycieli ZSP CKU nr 1 w Garwolinie poszerzało swoje kwalifikacje uczestnicząc w programie POWERVET 2016-PL01-KA102-025715 na zasadach programu Erasmus +. Ideą przewodnią wyjazdu było zdobycie nowych wiadomości związanych z działaniem szkolnictwa zawodowego w systemie edukacyjnym Włoch, stąd wśród wyjeżdżających znaleźli się nauczyciele przedmiotów ekonomicznych, informatycznych oraz języka angielskiego zawodowego.

 

Temu szczególnemu celowi służyła wizyta w szkole „Einaudi” i spotkanie z wicedyrektorami tej dużej placówki edukacyjnej w Rimini. Wielkie zaciekawienie wzbudzały szczegóły dotyczące funkcjonowania szkoły m.in. dziesięciostopniowa skala ocen, chodzenie do szkoły w sobotę, skreślanie z listy klasy przy frekwencji poniżej 25 % czy fakt braku promocji z powodu niewłaściwej oceny z zachowania. Nauczyciele pytali niezwykle dokładnie o „włoskie” sposoby rozwiązywania palących  nas problemów i otrzymali bardzo wiele rad, które można zastosować także w naszej szkole.

 

Równie owocne było spotkanie z właścicielem rodzinnej firmy ekonomicznej prowadzącym restaurację „La Nave” w Rimini. Po wysłuchaniu informacji na temat realiów ekonomicznych Włoch, mogliśmy zadać bezpośrednio wiele pytań dotyczących systemu ekonomicznego Włoch oraz sposobów prowadzenia własnej firmy.

 

Bardzo interesujące  dla informatyków było spotkanie z dyrektorem firmy „MakeRn”. Nowoczesne technologie informatyczne, druk 3D w praktyce oraz  perspektywy rewolucji przemysłowej związanej z drukarkami 3D to tematy, nad którymi dyskutowano w czasie tego niezwykle praktycznego i poglądowego spotkania.

 

Jakby tego wszystkiego było mało cała nasza grupa została przyjęta z wielką atencją na spotkaniu z przewodniczącym komisji oświatowej, radnym MatiaMorolli zajmującym się szkolnictwem w całej prowincji Rimini. W Ratuszu Rimini mogliśmy spojrzeć na szkolnictwo włoskie z perspektywy osób decydujących o jego kształcie i wartości oraz zapytać o perspektywy jego rozwoju i dowiedzieć się o najważniejszych problemach, z którymi muszą mierzyć się osoby zarządzające oświatą. Podobnemu celowi służyło również spotkanie w Izbie Handlowej miasta na wykładzie obrazującym prowincję Rimini na tle całego kraju. Taka perspektywa pozwalała nam szerzej spojrzeć na teraźniejszość i przyszłość tego wspaniałego miasta założonegoprzez Rzymian w III w.p.n.e.

 

Dopełnieniem tego niezwykle interesującego wyjazdu było zwiedzanie z przewodnikiem Starego Miasta w Rimini, San Marino i Ravennie. Ozdobą Rimini jest liczący sobie 2 tysiące lat rzymski Most Tyberiusza – niezwykłe połączenie praktycznej sztuki inżynieryjnej Rzymian z pięknem i lekkością jego kształtów. Ravenna słyniez bezcennych wczesnochrześcijańskich mozaik powstałych w V i VI w.n.e. zachwycających nie tylko misternością wykonania, ale będących również jasnym i czytelnym wykładem wiary wczesnych chrześcijan. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się również w Wenecji, która przyciąga licznych turystów swoją niepowtarzalną atmosferą, zabytkami i niespotykanym nagromadzeniem skarbów kultury w jednym miejscu.

 

Mieliśmy okazję doświadczyć ogromnej życzliwości i serdeczności od osób bezpośrednio opiekujących się naszą grupą ze strony partnera wyjazdu, którym była organizacja „Volontarimini”. Zarówno p.  GianvitoPadulajak i nasz tłumacz p. Agata Kusak potrafili w niezwykle sugestywny sposób pokazać nam wszelkie możliwe zalety włoskiego spojrzenia na życie – spojrzenia pełnego radości, emocji i pomocy kierowanej w stronę innych. To wszystko razem powoduje, żeten wyjazd stał się dla nas niezapomnianym przeżyciem, do którego będziemy wracać niejednokrotnie w naszej pracy i kontaktach osobistych. Pokazał on nam zupełnie nowe przestrzenie i nowe możliwości. Ukazał kierunki koniecznego rozwoju i natchnął ogromnym optymizmem na przyszłość.
Zapraszamy do GaleriiLicznik odwiedzin

Dziś jesteś gościem na stronie.

Wszystkich odsłon strony było 1981638.

Statystyki

Dziennik elektroniczny

Moodle

KKZ

IT SZKOŁA

BIP

FILMY PROMOCYJNE

Projekty

Regionalny Ośrodek Projektu

Przydatne linkiWyszukiwarka

Ostatnia aktualizacja: 2017-11-02, godz: 12:17:45